Ha vidéken tanultál vezetni, de Budapesten kell autóznod

Vidéki városban, nyugodt tempóban tanultál meg vezetni, és most először kell Budapesten vagy egy másik nagyvárosban autóznod? Ne aggódj, nem vagy egyedül! Sokan érzik magukat elveszettnek a több sávos nagyvárosi utakon, és a kimeríthetetlen számú, szokatlan forgalmi helyzetek sűrűjében. De egy kis tudatossággal és néhány okos praktikával könnyen átvészelheted az első „nagyvárosi küldetést”.

Szánj rá sokkal több időt, mint amennyi logikusnak tűnne

A városi forgalomban az idő relatív – és általában nem a te javadra. Ami térképen 20 perces útnak látszik, az csúcsidőben könnyen lehet 45 vagy több is. Mindig tervezd úgy az indulásod, mintha egy kicsit korábban kellene odaérned. Így elkerülheted a kapkodást és az ezzel járó hibákat is. Ha pedig túl korán érsz a célodhoz, még mindig jobb várni és inni egy kávét, mint az idegességtől izzadni a dugóban.

A másik ok, amiért több időt kell rászánni az, hogy ha nem ismered a várost alaposan, akkor legtöbbször mindig történik valami váratlan. Szinte biztos, hogy eltévesztesz egy lehajtót, váratlan útfelbontásba futsz bele, stb.

A parkolás művészete

A belvárosi parkolás nem kifejezetten gyenge-idegzetűeknek való. Egy kis tervezéssel könnyíthetsz a dolgodon. Például mielőtt elindulsz, nézz utána, hol lehet parkolni a célod közelében - és azt is kalkuláld be, hogy esetleg gyalogolni kell majd pár percet. Szintén számold bele, hogy keresgélni kell a parkolóautomatát vagy valami éppen nem, vagy nem úgy működik, ahogy szeretnéd. A legfontosabb, hogy ne próbáld meg "okosan" megoldani. Csak olyan helyen állj meg, ahol egészen biztosan szabályosan parkolhatsz. Inkább kétszer ellenőrizd a kiírásokat, minthogy kapj egy szép "csomagot" - a kerékbilincsről már nem is beszélve.

Inkább rossz irányba menj, mint hogy veszélyesen manőverezz

Ez a tanács aranyat ér. Ha eltévesztetted a lehajtót, vagy nem sikerült a megfelelő sávba beállni, ne próbálj hősiesen manőverezni az utolsó pillanatban. Inkább haladj tovább, fordulj vissza, és próbáld újra. Egy kitérő mindig jobb, mint egy esetleges koccanás. Egyébként a körforgalmakban is ez a szabály: ha bizonytalan vagy, inkább menj még egy kört (a körforgalomról külön is írtunk, érdemes elolvasni).

Navigáció: a legjobb barátod, de nem mindenható

Egy jó navigációs app ma már nélkülözhetetlen. Rengeteget segít, de ne vakon kövesd. Mindig nézd a táblákat is! Ha a forgalom éppen úgy hozza, lehet, hogy az app egy-egy javaslatát jobb figyelmen kívül hagyni, ha azzal biztonságosabb maradsz az adott helyzetben. Eltévesztettél valamit? Semmi baj, újratervezés, de fő a biztonság.

Hidegvérrel – akár szó szerint is

A városi vezetés gyakran lassú, fárasztó és idegőrlő tud lenni. Ne engedd, hogy eluralkodjon rajtad a stressz. Ha kell, állj meg egy benzinkútnál, vegyél egy hűsítő üdítőt, és fújj egyet. Egy kis szünet csodákat tud tenni, főleg, ha hosszabb távon kell koncentrálnod.

***

Budapesten vezetni valóban kihívás lehet: elsőre káosznak tűnik, másodszorra már csak szokatlan, harmadszorra pedig már egész élvezetes lehet. A kulcs a nyugalom, a rugalmasság és az előrelátás. És ne feledd: minden budapesti autós volt egyszer kezdő.

Azt se feledd, hogy a legtöbb budapesti sem ismeri az egész várost!

Szóval nyugalom és bátorság. Menni fog!